Veterinární ordinace Blackvet neboli "U Blacka"

Čekáte miminko?

 

V případě, že plánujete vlastního potomka a žijete v domácnosti s nejakým zvířátkem, určitě si kladete otázku, zdali nemůžete ohrozit zdraví děťátka. Většinou jsou vyděšeny maminky, které chovají kočku a tak se obávají toxoplasmozy. Volají také majitelky psů a drobných hlodavců, kterým "informované okolí"  radí zbavit se zvířete.Takže: NENÍ NUTNO SE ZVÍŘETE ZBAVOVAT!

Když budete dodržovat základní hygienické zásady- mýt si ruce, nepusinkovat se se zvířetem - nehrozí nic Vám ani miminku.(samozřejmě, že se bavíme o klinicky zdravém zvířeti a ne o chronickém pacientovi s plísní, pacientovi se žloutenkou inf.původu a pod.) Bavíme se o zvířeti, které vlastníte delší dobu. Do rodiny nastávající maminky by neměli přibudnout nově nakoupené hlodavce z důvodu možné nákazy lymfoplasmocytární choriomeningitídy, která je pro plod nebezpečná.

Zvíře pravidelně odčervujte,odblešujte, nekrmte syrovým masem a při čištění kočičího WC použijte rukavice nebo to nechte na partnera smiley.

Co se týče toxoplasmozy, je větší pravděpodobnost, že se nakazíte špatně umytou zeleninou, tatarákem nebo prací s hlínou než od vlastní kočky.

Sérologické vyšetřeni kočky na toxoplasmu nic nedokazuje, ani kdyby bylo pozitivní. Znamená pouze, že se s ní kočka někdy v životě setkala a ne, že je nemocná natož infekční pro okolí.

Kočka nakažena toxoplasmou, resp. její trus, je infekční pro okolí pouze několik týdnů v životě. Aby byla možná nákaza později, museli by ste ji sníst a to tepelně neupravenou! Předpokládám, že to nemáte v plánu, takže nepanikařte a nedejte na "dobře míněné rady typu : zbavte se kočky".

P.S. Nastávající maminky by měli používat rukavice při práci s hlínou a neochutnávat syrové  maso při přípravě karbanátek.

MVDr.Mravíková

25.11.2010

TOPlist