Veterinární ordinace Blackvet neboli "U Blacka"

Vakcinace

Vakcinace jednou za tři roky?

V médiích probleskla zpráva, ze které mnozí majitelé psů získali mylný pocit, že jejich pejska stačí očkovat jednou za 3 roky a neustále se na to v ordinaci ptají.

Pokusím se to upřesnit.

Zákon nařizoval vakcinovat psy proti vzteklině každý rok, i když existují na trhu vakcíny, u kterých postvakcinační imunita trvá delší dobu (u Nobivac R až 3 roky). Změna v zákonu respektuje vakcinační interval, který určuje výrobce vakcíny.

Vakcinují se štěňata ve věku 3-6 měsíců a revakcinace je v termínu udaným výrobcem vakcíny tzn.1-3 roky a záleží to na druhu použité vakcíny.

Opět platí, že vakcíny s delší postvakcinační imunitou, patří mezi ty dražší.

Přehled vakcín proti vzteklině najdete zde:

http://www.vetkom.cz/content/showPage/seznam-vakcin-s-dobou-trvani-imunity-67

Výše napsané se týká pouze vakcinace proti vzteklině. Zvíře očkované kombinací t.j. vakcínou proti vícerým infekčním nemocím jako je psinka, parvoviroza, hepatitída, leptospiroza a parainfluenza

je nutno očkovat každoročně. Opět existují výjimky mezi vakcínami, protože u některých vakcín kombinace účinkuje 2 roky ( kromě leptospirozy, která se musí přeočkovávat každoročně). Z toho plyne: kdo chce mít kompletně a správně naočkovaného pejska, musí svého veterináře navštívit každý rok. Už jenom preventivní zdravotní prohlídka před očkováním je pádním důvodem k návštěvě vet.lékaře. Při přepočtu na lidský věk je to jako kdyby jste Vy sami šli na „ preventivku“ jednou za 7 let. Při vyšetření před očkováním často upozorním  majitele na zubní kámen, nádorky mléčné žlázy a problém na srdíčku, který se ještě klinicky nepřejevil. Včasný záchyt onemocnění a následná léčba pak prodlouží život Vašemu zvířátku.

Na závěr jenom připomenu:

V případě, že máte štěnátko nebo psího nalezence bez dokladu o vakcinaci ( ostatní si raději zkontrolujte očkováky, protože na Chrudimsku je mnoho zvířat špatně nebo nekompletně naočkovaných).

Při vakcinaci Vám musí veterinář nalepit do průkazu originální nálepky, kde je číslo šarže a expirace vakcíny. Nesmí chybět razítko a podpis veterináře. Když to nebude, vakcinace se považuje za neplatnou. Často vídáme podobné průkazy u štěňat z množíren.

Kombinace se musí přeočkovat po 3-4 týdnech a až pak chodíte jenom 1*ročně (snažte se trefit stejný měsíc), jinak vakcinace nechrání psa po celý rok. Toto pravidlo platí taky pro kočky.

Štěňatá se očkují 6., 9., 12. týden věku. Plemena- dobrman,RTW, zlatý retriever, labrador a jejich kříženci se doporučují očkovat ještě v 16 týdnu věku, protože jsou citlivější  na parvovirus.

Před očkováním 7-10dní dejte tablety na odčervení. 

 

MVDr.Zuzana Mravíková

TOPlist