Veterinární ordinace Blackvet neboli "U Blacka"

Klíšťata

 

Klíšťata

   Klíště přenáší nemoci (Lymskou borelliozu, Babeziozu, Ehrlichiozu), proto je vhodná prevence. Existuje mnoho preparátů, ale je nutné si uvědomit, že žádný nefunguje na 100%. Vždy je naprosto nezbytné přečíst si návod k použití!!

   Nejlevnější varianta proti klíšťatům je obojek, neboť ten účinkuje 5 - 7 měsíců. Je ale třeba vybírat kvalitnější obojek (doporučuji Killtix nebo Scalibor). Obojek se nesmí dávat psovi, který je v kontaktu s malými dětmi a neměl by ho mít ani pes, který s Vámi spí v posteli. Pokud budete psovi obojek na noc sundávat, nedosáhnete požadovaného účinku. Existuje i obojek pro kočky, ale mnoho chovatelů ho odmítá pro voľně se pohybující kočky.

   Nejčastěji používané jsou spot-ony neboli kapičky mezi lopatky (Advantix,Duowin,  Exspot...). Upozorňuji, že všechny spot-ony účinkují proti klíšťatům maximálně měsíc (proti blechám delší dobu) a ne každý přípravek odpuzující blechy účinkuje proti klíšťatům! Všeobecně se nedoporučuje koupat zvíře 2 dny před a 2 dny po aplikaci přípravku.

UPOZORNĚNÍ PRO MAJITELE KOČEK:
   Přípravky účinné na psy jsou silně toxické pro kočky a to do takové míry, že pes ošetřený přípravkem proti klíšťatům (výjimka účinná látka fipronil), nesmí být v těsném kontaktu s kočkou, dokud místo aplikace přípravku neuschne. U koček existují proti klíšťatům jako spot-on pouze přípravky, které obsahují účinnou látku  fipronil.

   Přisáté klíště lehce odstraníte pinzetou na klíšťata a nezapomeňte na desinfekci ranky po klíštěti (ideální jsou jodové preparáty).
 

TOPlist